:: RSS :: kontakt ::

Aktualności

2016-06-03

Majówka w Makowie Podhalańskim

Majówka w Makowie Podhalańskim

„Majówka w Makowie Podhalańskim” to tytuł projektu realizowanego przez młodzież gimnazjalną zrzeszoną w kole europejskim i w wolontariacie działającymi w Zespole Szkół – Gimnazjum pod opieką nauczyciela wiedzy o społeczeństwie – Anny Giertugi.

Realizacja projektu miała miejsce 31 maja bieżącego roku, wzięły w nim udział koła i kluby europejskie z gimnazjum z Jordanowa, Naprawy, Łętowni, Toporzyska oraz Makowa Podhalańskiego około 90 uczniów wraz z opiekunami. Inauguracja projektu miała miejsce na Rynku w Makowie Podhalańskim, gdzie nastąpiło powitanie wszystkich uczestników wraz z opiekunami oraz przedstawienie programu spotkania w wykonaniu uczennic makowskiego gimnazjum; Wiktorii Pyki i Karoliny Stanaszek.


Uczestnicy projektu udali się ulicą Wolności do Izby Regionalnej. Historię tego obiektu i eksponatów przedstawiła pani Sałapatek – pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej. Następnie młodzież udała się do Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin aby przejść przez „Bramę Miłosierdzia”. Uroczystego wprowadzenia dokonał ksiądz proboszcz Tadeusz Różałowski oraz zainicjował wspólną modlitwę w kościele. W krótkiej prelekcji wytłumaczył znaczenie „bramy miłosierdzia” oraz podkreślił wyjątkowość tego miejsca. Historię parafii makowskiej i Obrazu Matki Bożej jak i historię Makowa Podhalańskiego przedstawiły za zgodą księdza proboszcza uczennice klasy III gimnazjum; Aleksandra Borowy i Izabela Świerkosz. Młodzież otrzymała pamiątkowe obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Makowskiej. Po zwiedzeniu wnętrza Sanktuarium i przybocznych kaplic Jana Pawła i Miłosierdzia Bożego a następnie otoczenia kościoła uczestnicy udali się na ORLIK przy Zespole Szkół gdzie miała się odbyć dalsza część projektu związana z konkursami o Makowie Podhalańskim, konkursami sportowymi, rozgrywkami w piłkę siatkową oraz wspólnym grillowaniem.


Ta część konkursowa i grillowa umilona została pokazem gry w tenisa przez trenera zatrudnionego na ORLIKU – Adama Mazura. Pokaz jak i rozpoczęte konkursy trzeba było przerwać przez deszcz i burzę i imprezę przenieść na halę sportową.


W części konkursowej prowadzonej przez uczennice klasy trzeciej gimnazjum; Aleksandrę Borowy, Karolinę Stanaszek, Wiktorię Pykę i Natalię Kudzia przygotowanych było pięć zadań o Makowie Podhalańskim, które były wykonywane drużynowo. Zadania polegały na wypełnieniu krzyżówki o Makowie Podhalańskim, quizie wiedzy o historii Makowa Podhalańskiego, pokolorowaniu odpowiednimi barwami herbu Makowa Podhalańskiego, ułożeniu puzzli z obiektami miasta i herbu i flagi.
Rywalizacja była wyrównana wszystkie drużyny wykazały się dużą wiedzą o Makowie Podhalańskim i wszystkie zadania zostały wykonane na szóstkę.
Równocześnie odbywały się konkursy sportowe między drużynami poszczególnych szkół; przeciąganie liny, biegi na czas w workach, rzucanie piłeczek do kieszonek.
Projekt zakończono tańcem „Belgijką”, którą młodzież umila każde spotkanie klubów i kół europejskich. Pomimo kaprysów pogody udało się przeprowadzić ten projekt.
Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Impreza została uświetniona obecnością pana dyrektora Artura Piórkowskiego.

Wszystkim uczestnikom projektu podziękowała i pogratulowała sukcesów autorka projektu Anna Giertuga wraz z uczniami zrzeszonymi w kole europejskim i w wolontariacie.
Serdeczne podziękowania kieruję także do wszystkich instytucji i ich pracowników i dyrektorów, proboszcza Tadeusza Różałowskiego, Burmistrza Pawła Sali, dyrektor Ewy Madej, dyrektor MBP Haliny Rejowskiej, przewodniczącego Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Edwarda Orawca, które wsparły finansowo i rzeczowo ten projekt a także do Dyrekcji Zespołu Szkół – Gimnazjum oraz do Beaty Musiał wraz z pracownikami Stołówki „Smakołyk”. Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc przy realizacji tego dużego przedsięwzięcia.

 

Anna Giertuga

« Powrót

Wejść : 6532901
Unikalnych : 5263265

Obecnie : 7
Zalogowanych : 0