:: RSS :: kontakt ::

Aktualności

2008-10-03

UROCZYSTOŚCI DOŻYNKOWE

UROCZYSTOŚCI DOŻYNKOWE

Jak nakazuje wieloletnia tradycja, co roku rolnicy świętują bogactwo żniw i zebranych z pól plonów jako uhonorowanie ich wytężonej pracy. Uroczystość obchodzona po zbiorach miała być wynagrodzeniem dla żniwiarzy, organizowana przez właścicieli majątków ziemskich lub bogatszych gospodarzy.

Symbolem pomyślnie zakończonych prac żniwiarskich a jednocześnie atrybutem uroczystości dożynkowych, był wieniec żniwny. Wykonywany był w różnej formie w zależności od regionu i wielkości gospodarstwa. Gospodarze splatali go z ostatnich kłosów zboża - kępy pozostawianej na polu. Mógł to być niewielki wianek z jednego rodzaju zboża, okrągły, zakładany na kosę lub upleciony z pszenicy i żyta a także jęczmienia i owsa w kształcie korony z czterema pałąkami związanymi u góry umieszczonej na kolistej podstawie. Często wieniec kształtowano w formę snopa zboża. Przyozdabiany był jarzębiną, jabłkami, kwiatami i wstążkami.


Wieniec niesiono do poświęcenia do kościoła, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek gdzie organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami. Wykruszone z wieńca dożynkowego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym, co miało zapewnić urodzaj w następnym roku.
Choć minęły już w naszej gminie czasy, gdy prawie wszystkie pola złociły się łanami zbóż, ci rolnicy, którzy uprawiają jeszcze swoją ojcowiznę, przy pięknej letniej pogodzie spotkali się 31 sierpnia na Gminnych Dożynkach w Żarnówce by dziękować Bogu za tegoroczne zbiory. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w tamtejszym kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszę celebrował proboszcz parafii ksiądz Stanisław Malarz, zaś kazanie wygłosił ksiądz Kazimierz Chyc-Mulik.
Następnie barwny dożynkowy pochód, w którym przygotowane przez siebie wieńce dożynkowe niosły: żarnowskie gospodynie, Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Żarnówki, Grzechyni i Kojszówki, w towarzystwie konnej banderii przemaszerował przy dźwiękach makowskiej Orkiestry Dętej na boisko szkolne w pobliżu Domu Ludowego. Tutaj też nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek.                               

Tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów Burmistrz Stanisław Pawlik otrzymał z rąk Starostów Dożynek: Barbary Janik i Andrzeja Knapczyka. Pan Burmistrz przywitał przybyłych gości i mieszkańców Żarnówki. Podziękował rolnikom za tegoroczny trud i wysiłek w pracy na roli. Mówił także o wyzwaniach, jakie stoją przed naszym rolnictwem w obecnej dobie.
Kolejnym punktem programu był wyczekiwany przez wszystkich I Konkurs Wieńca Dożynkowego Gminy Maków Podhalański, w którym zaprezentowały się Panie ze wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy: w Żarnówce, Grzechyni i Koszówce.

 

Konkurs rozpoczęto ośpiewaniem wieńca przez prezentujące się na scenie panie z KGW, które w myśl regulaminu nie powinno przekraczać 5 minut i powinno nawiązywać do tradycji dożynkowej. Wybór najwspanialszego wieńca nie był łatwy, wszystkie były piękne i prezentowały bardzo wysoki poziom. Głównym kryterium punktacji była zgodność z tradycją (kształt, zdobnictwo, rodzaj splotów, użycie tradycyjnych materiałów). Komisja w składzie: Teresa Frączek – przewodnicząca oraz członkowie Katarzyna Bartyzel i Wojciech Pazdur brała pod uwagę również artyzm i estetykę wykonania. Ostatecznie zwycięzcą konkursu zostało Koło Gospodyń Wiejskich w Żarnówce, które zakwalifikowało się do finału powiatowego.
Następnie zgromadzeni widzowie wysłuchali recitalu makowskiej Orkiestry Dętej pod batutą Pawła Pietruszka. Później oglądnąć można było występ „Polany Makowskiej” i bawić się podczas festynu umilanego muzyką i śpiewem przez zespół „Albatros”.

Natomiast panie z KGW w Żarnówce miały w pierwszą niedzielę września kolejną okazję do występu na scenie podczas Dożynkach Powiatowych w Tarnawie Dolnej. Jako jedno z 12 kół z terenu powiatu suskiego wzięły udział w Powiatowym Konkursie Wieńca Dożynkowego ośpiewując i prezentując swój wieniec dożynkowy. Choć niedocenione przez komisję konkursową, panie wróciły do domu zadowolone i pełnie wrażeń z kolejnego udanego występu. Na uroczystościach w Tarnowie Dolnej naszą gminę reprezentowali także twórcy ludowi: Pani Ania Koziana z Makowa Podhalańskiego i Państwo Barbara i Marian Piaseczny z Białki. Na stoisku promocyjnym gminy eksponowali oni wyroby artystyczne, których tworzeniem na co dzień się zajmują.
 

Źródło: UM

« Powrót

Wejść : 6528152
Unikalnych : 5258618

Obecnie : 3
Zalogowanych : 0