:: RSS :: kontakt ::

Aktualności

2008-11-27

Makowskie spotkania z poezją

Makowskie spotkania z poezją

Po kilkuletniej przerwie w makowskim Domu Kultury odbyły się po raz kolejny, w dniach 18 i 19 listopada br. „Spotkania z poezją”. Patronem tegorocznej imprezy był Stanisław Pawlik – Burmistrz Makowa Podhalańskiego.

W pierwszym dniu zebrani (w „sali parkietowej” obiektu przy ul. Kościuszki 5) rodzina, znajomi, uczniowie makowskiego Liceum Ogólnokształcącego mieli okazję posłuchać wierszy zmarłej w sierpniu 2007 roku ś.p. Heleny Basiura. Chociaż autorka pochodziła z Zawoi, wiele lat swojego życia spędziła na Dolnym Śląsku (studia, praca zawodowa jako nauczyciel). Po powrocie do Makowa Podhalańskiego zajmowała się nadal pracą pedagogiczną. Przez wiele lat nieprzerwanie pisała wiersze o różnej tematyce. Generalnie Jej twórczość można podzielić na trzy bloki tematyczne – to znaczy poezję: babiogórską, okolicznościową i refleksyjną. Helena Basiura wydała dwa tomy wierszy: „Gasnące blaski” i „Czekając świtu”. Ponadto publikowała swoje poezje w różnego rodzaju almanachach i antologiach. W czasie spotkania wiersze autorki czytali uczniowie makowskiego Gimnazjum (podopieczni Stanisława Zachury): Justyna Ruszkowicz, Konrad Ruszkowicz oraz Dariusz Pieróg. Teksty z tomu „Czekając świtu” interpretował Wojciech Pazdur (pracownik UM). Wieczór ubogaciła swą grą i śpiewem Kapela Makowska, prezentując utwory charakterystyczne dla folkloru babiogórskiego, tak ukochanego przez ś.p. Panią Helenę.


Głównym bohaterem środowego popołudnia był znakomity, krakowski poeta Adam Ziemianin. Ten urodzony w Muszynie artysta, jest autorem kilkunastu tomów wierszy, laureatem prestiżowych nagród literackich, że wymienimy choćby laury im. Stanisława Piętaka czy Anny Świrszczyńskiej. Ziemianin przez wiele lat był dziennikarzem. Publikował swoje teksty w „Kolejarzu”, „Echu Krakowa” i „Gazecie Krakowskiej”. Znany jest również jako autor słów pieśni, które wykonywali: Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Elżbieta Adamiak, Jacek Wójcicki czy Ola Maurer. Tym razem pieśni Ziemianina z muzyką Krzysztofa Myszkowskiego interpretowała Ania Kowalska z towarzyszeniem Marcina Wicherka (piano) i Zbyszka Kowalskiego (bas).

W środowym koncercie wystąpili także podopieczni Ogniska Muzycznego „Moderato” prowadzonego przez Panią Zofię Hajto. Śpiewały młode wokalistki: Joanna Janiszewska i Julita Krupczak (ich opiekunem artystycznym jest Pani Agnieszka Kuk). Utwory instrumentalne na pianino zaprezentowali w kolejności występu: Anna Staśkiewicz, Lidia Wolczko, Adam Marusiński i Anna Bałos. Z kolei Adam Ziemianin przedstawił teksty z różnych okresów swojej twórczości. Można było również usłyszeć w Jego interpretacji wiersze z najnowszego tomu noszącego tytuł „Co za szczęście”. Po spotkaniu była okazja do zakupienia kilku książek poety, otrzymania Jego dedykacji, bezpośredniej rozmowy i zrobienia wspólnego zdjęcia.


Dodajmy, że pomysłodawcą, autorem scenariusza i prowadzącym obu wieczorów był pracownik Urzędu Miejskiego Wojciech Pazdur.
Organizatorzy pragną podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej dwudniowej imprezy, a w szczególności Panu Janowi Potocznemu.
Do zobaczenia na kolejnych „Makowskich Spotkaniach z Poezją” w listopadzie przyszłego roku.
 

« Powrót

Wejść : 6528702
Unikalnych : 5259158

Obecnie : 1
Zalogowanych : 0