:: RSS :: kontakt ::

Realizacja projektu krok po kroku

2011-07-08

  „Spotkania ze sztuką” w gimnazjach w Białce, Grzechyni i Juszczynie.

„Spotkania ze sztuką” w gimnazjach w Białce, Grzechyni i Juszczynie.

 

Rok szkolny 2010/2011 rozpoczął wyjazdy młodzieży do teatrów, filharmonii, muzeów. Uczestnictwo w spektaklach, koncertach i tematycznych wycieczkach jest możliwe dzięki przystąpieniu szkół do programu w ramach projektu „Krok po kroku - równamy do najlepszych”. Wybrani uczniowie, a było ich 90, z gimnazjum w Białce, w Grzechyni i w Juszczynie, mieli możliwość wyjazdu do teatru i filharmonii oraz udali się na trzydniową wycieczkę „Szlakiem Jana Kochanowskiego”.


W maju 2011 roku obejrzeliśmy sztukę „Szalone nożyczki „ w Teatrze Bagatela” w Krakowie.


sztuka1_450

sztuka2_450

sztuka3_450

W czerwcu wysłuchaliśmy Nadzwyczajnego Koncertu Symfonicznego dla Młodzieży w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

sztuka4_450

sztuka5_450

      W dniach 27 – 29 czerwca 2011 r. odbyła się wycieczka „Szlakiem Jana Kochanowskiego”. W wyjeździe wzięło udział 90 uczniów z gimnazjów z Białki, Grzechyni i Juszczyna wraz ze swoimi opiekunami.

      Pierwszego dnia mieliśmy możliwość zwiedzić Puławy, zwłaszcza Pałac Czartoryskich wraz z rozciągającym się wokół ogrodem, w którym zobaczyliśmy takie zabytki jak: Dom Gotycki, Świątynia Sybilli, Domek Chiński, Domek Grecki – dzisiejsza siedziba Biblioteki Miejskiej. Dzięki uprzejmości pani przewodnik mogliśmy również usłyszeć o losach rodziny Czartoryskich i poznać ich wpływ na kulturę polską.

sztuka6_454

Następnie pojechaliśmy do niezwykle urokliwego miasta jakim jest Kazimierz Dolny położony nad Wisłą. Mieliśmy tam okazję odbyć rejs statkiem, wejść na Górę Trzech Krzyży, zwiedzić wąwóz Korzeniowy Dół.

sztuka7_322

Najpiękniejszą częścią Kazimierza okazał się rynek i jego zabytki: Kościół Farny, Kamienica pod św. Mikołajem i Krzysztofem, charakterystyczna stara studnia. Z oddali mogliśmy zobaczyć wieżę obronną, ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu.

sztuka8_337

Drugi dzień poświęcony był przede wszystkim życiu i twórczości Jana Kochanowskiego. Zwiedziliśmy piękny Kościół w Zwoleniu, gdzie znajduje się krypta rodziny Kochanowskich.

sztuka9_454 

Punktem kulminacyjnym było biograficzne Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Na koniec, pełnego dnia wrażeń, odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, które zachwyca przepychem, bogactwem eksponatów i jest niezwykłym pomnikiem historii. 

sztuka10_454

  Ostatni dzień naszej wycieczki był przeznaczony na zwiedzanie Sandomierza, który jest miastem pełnym zabytków. Na uwagę zasługuje jeden z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce, Brama Opatowska, gotycka katedra, Dom Jana Długosza. Z ciekawością zwiedziliśmy również Muzeum Diecezjalne Sztuki Kościelnej oraz Podziemną Trasę Turystyczną, która została utworzona w czasie prowadzenia górniczych prac zabezpieczających Stare Miasto.

sztuka11_454

Do domu wszyscy wracaliśmy pełni wrażeń, pięknych wspomnień oraz dodatkowej wiedzy dotyczącej historii miast, które odwiedziliśmy, zabytków, biografii rodzin Kochanowskich, Czartoryskich i Zamoyskich.

sztuka12_450 

 

Justyna Jopek i Urszula Bałos 

 

« Powrót

Wejść : 6528231
Unikalnych : 5258697

Obecnie : 2
Zalogowanych : 0