:: RSS :: kontakt ::

Dom Kultury

2015-07-06

52. TYDZIEŃ KULTURY BESKIDZKIEJ

  Tydzień Kultury Beskidzkiej jest jedną z największych imprez kultury ludowej na świecie. Przez dziewięć dni na estradzie Makowianka wystąpiło blisko 2 tysiące tancerzy, muzyków i śpiewaków nie tylko z Polski, ale także z Serbii, Izraela, Macedonii, Tajwanu, Bułgarii, Nowej Zelandii, Turcji, Brazylii, Słowacji, Egiptu, Indii, Kanady, Ukrainy, Niemiec oraz Meksyku. 

To najdłuższy, dziewięciodniowy tydzień, gdy na estradach rozbrzmiewa kilka godzin koncertów oraz imprez towarzyszących.

 
Niezwykłe występy zagranicznych zespołów zapierały dech w pierściach. Barwne stroje, przemyślane choreografie, energia i zapał wykonawców pokazwyły piękno różnic miedzy kulturami narodów. Każdy mógł znaleść coś dla siebie, mając naprawdę wielki wybór. Zaczynając od egzotycznych rytmów Brazylii poprzez afrykański Egipt, kończąc na precyzyjnej Ukrainie.
 
Każdy zespół zadbał o to, by było co podziwać - od Tatr, aż po ocean Spokojny, temperament, delikatność, dbałość o zwyczaje, czas na pracę i czas na zabawę, taniec i śpiew, który czasem obrazuje nocne życie i przyśpiewki na hali, walkę o przetrwanie na pustynnym żarze - jak w Izraelu, przy narastających falach oceanu i wzburzonego morza na Tajwanie, zarzucanie sieci i taniec umilający codzienne obowiązki w Egipcie, plemienny taniec zastraszający wroga jak w Nowej Zelandii, starożytne tańce oraz indyjskie tradycje i wreszcie wyjątkowo gorące, karnawałowe brazylijskie rytmy. 
 
To tylko namiastka, bo dużo można by pisać i mówić o naszych tegorocznych gościach. 
Meksykanie, dla których od pokoleń śmierć jest niczym poranek budzący nas po nocy i rozpoczyna kolejny etap nowego życia przekonywali, że niezależnie od miejsca na ziemi, pod sklepieniem gwiazd nadchodzi czas na radość, moditwę, odpędzenie złych myśli i chwila na przywołanie dobra.
TKB to wyjątkowy, wakacyjny tydzień kultur, kiedy to możemy podziwiać i porównywać regionalne stroje, słowa, dźwięki i tańce, poznajemy nowe zwyczaje - niby tak odległe, a jednocześnie tak bliskie. Wielopokoleniowe grupy zainicjowane przez babcie i dziadków oraz te nowonarodzone, kultuwujące stare zwyczaje i tradycje. 
 
Wiele zespołów może się pochwalić, że ma "odzyskane" stroje, liczące ponad 100 lat, inne grupy nabywają nowo uszyte, walczą o certyfikaty, tańczą i śpiewają opierając swój repertuar na tańcach, pieśniach i przyśpiewkach oraz obyczajach narodowych i regionalnych.
Miło było słyszeć od goszczących u nas zespołów, że o ile koronki są najlepsze z koniakowa, to najpiękniejszy jest haft makowski, podobnie jak zabawki ze Stryszawy, biżuteria i ptaszki z Białki, a smakołyki od gospodyń z naszej gminy.
 
Podsumowując TKB warto pamiętać, że jest niczym powrót do korzeni, poszukiwanie źródeł i tradycji, śledzenie mody i dawnych zwyczajów różnorodnych form kulturowych oraz wspólnych wartości. TKB jest niczym dobry spadek po przodkach, a nie wirtualne życie na profilach społecznościowych i zachwyt chwilowych trendów.
W Makowie Podhalańskim oprócz koncertów na estradzie Makowianka, odbyły się imprezy towarzyszące TKB - 3. Charytatywny Bieg Górski & Nordic Walking pamięci Wojtka Pazdura "Biegniemy dla Andrzejka", 15. Międzynarodowy Plener Malarsko – Rzeźbiarski, 1. Rajd Makowski, Konkurs fotograficzny "TKB w obiektywie" oraz pokaz mody Tustela - po góralsku i z przymrużeniem oka.
 
 
 

więcej »

2015-07-03

Charytatywny bieg górski & nordic walking pamięci Wojtka Pazdura - RAZEM BIEGNIEMY DLA ANDRZEJKA

 

  Jedną z imprez towarzyszących 52. TKB był 3. Bieg Górski & Nordic Walking  im. Wojtka Pazdura, podczas którego przeprowadzono akcję charytatywną na rzecz mieszkańca naszej gminy Andrzejka Janoszka.

Przed startem było duszno i parno, a niesamowity żar zatykał dech w piersiach, obawialiśmy się, że bez punktu wodopoju nasi startujący mogą osłabnąć na szczycie, dlatego Maltańczycy i strażacy makowskiego OSP przetransportowali wodę na Makowską Górę. Tymczasem kwadrans przed startem wiatr obniżył temperturę, krople deszczu schłodziły rozgrzanych startujących, a
Zumbowiczki od Basi Fili z NORDFIT Zumba oraz Gabrysi Bryndzy z HAPPYFit, poprowadziły trening dla uczestników biegu i kibiców.
Na szczęście burza przeszła obok, jednak deszcz kilka fragmentów trasy zamienił w śliskie, zabłocone zjazdy.
Wyniki 3. Charytatywnego Biegu Górskiego & Nordic Walking im. Wojtka Pazdura "Razem biegniemy dla Andrzejka":
wśród biegaczy I miejsce zajął Michał Radwan, który w ubiegłym rou pomagał nam oznaczyć trasę, tym razem osiągnął czas: 44:34, miejsce II zdobył Adam Kucharczyk z czasem 45:01, a III zajął Adam Czarnecki z czasem 46:19;
z kijkami najszybszy okazał się Krzysztof Bryndza, osiągając czas: 01:03:05, drugi przybył na metę Wiesław Budzyń z czasem 01:13:40 - obaj panowie sami przygotowali i oznakowali tegoroczną trasę biegu, a III miejsce zajął Sebastian Radwan z czasem 01:17:55.
W tegorocznym biegu wzięły udział 42 osoby, oprócz datków przy zapisach mieliśmy licytację dwóch obrazów namalowanych przez Annę Budzyń, smakołyków ofiarowanych przez Motołaje oraz medali ufundowanych przez Team Sport. Jak dotąd udało nam się zebrać dla Andrzejka 2.790,33 zł. Wszystkim jeszcze raz bardzo dziękujemy za pomoc, wsparcie i za udział.

 

 

REGULAMIN

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE 
 
1. Niniejszy regulamin określa warunki uczestnictwa w biegu charytatywnym & Nordic Walking pamięci Wojtka Pazdura   dalej nazywanym "Razem biegniemy dla Andrzejka Janoszka" 
 
2. Celem biegu charytatywnego jest: 
 
  • Pozyskanie środków finansowych ze sprzedaży koszulek biegowych oraz okazjonalnych pamiątek. 
 
  • Pozyskanie środków finansowych dla Andrzejka Janoszka od potencjalnych sponsorów za reklamowanie ich firm podczas biegu. 
 
  • Propagowanie zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej w formie biegowej. 
 
  • Promocja aktywności fizycznej wśród społeczeństwa.
 
  • Upowszechnianie biegania w górach jako najprostszej formy ruchu i turystyki.
 
  • Popularyzacja Nordic Walking jako prozdrowotnej aktywności fizycznej i sportu dla wszystkich, wśród osób w różnym wieku, z różnych środowisk społecznych.
 
 
II.ORGANIZATOR:
 
1.Organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna i Dom Kultury w Makowie Podhalańskim
 
2. Współorganizatorami Charytatywnego Biegu Górskiego & Nordic Walking pamięci Wojtka Pazdura z inicjatywą charytatywną "Razem Biegniemy dla Andrzejka" są Starostwo Suskie oraz Urząd Miejski w Makowie Podhalańskim.
 
3. Patronem honorowym jest Burmistrz Makowa Podhalańskiego - Paweł Sala. 
 
4.  Zbiórkę pieniędzy na rzecz Andrzejka poprowadzi Stowarzyszenie Moto-Łaje Motocykliści Dzieciom.
 
 
III.TERMIN I MIEJSCE:
 
1.Bieg odbędzie się w dniu 25 lipca 2015 roku
 
2.Start i meta biegu Nordic Walking znajdują się przy ul. Kościuszki 5, przed Domem Kultury
 
3.Start biegu i Nordic Walking nastąpi o godz. 15.00, zawodnicy NW ustawiają się za biegaczami na lini startu.
 
4. W biurze zawodów będą wydawane pakiety startowe. 
 
IV.DYSTANS:
 
1.Długość trasy wynosi 9 km. Jest to anglosaski typ biegu oraz Nw.
 
V.PRAWO UCZESTNICTWA: 
 
1.Do udział w biegu na 9 km mają prawo wszyscy chętni od rocznika 1997 i starsi legitymujący się dobrym stanem zdrowia podpisując oświadczenie w dniu zawodów. 
 
2.Młodzież poniżej 18 roku życia musi posiadać zgodę rodziców lub kierownika ekipy. Warunkiem udziału w biegu jest wypełnienie karty uczestnictwa w formularzu zgłoszeniowym w dniu zawodów. 
 
3.W Nordic Walking mogą brać udział osoby urodzone w 2001 i starsi.
 
VI.ZGŁOSZENIA I WPISOWE: 
 
1. Jest to III Bieg Górski w Makowie Podhalańskim, poświęcony pamięci Wojtka Pazdura, nie ma opłat wpisowych. 
 
 
VII.BIURO ZAWODÓW:
 
1. Biuro zawodów znajduje się przy wejściu do OSP przy ul. Kościuszki 3, będzie czynne w dniu zawodów 25 lipca 2015 od godz.13.00 - 14.30
 
VIII.NAGRODY:
 
1. Koszulki pamiątkowe oraz medale dla pierwszych 15 biegaczy oraz najlepszych 15 osób startujących Nordic Walking.
 
IX.POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
 
1.Wszystkich uczestników zgłoszonych do biegu obowiązuje niniejszy regulamin.
 
2.Zawody odbędą się bez względu na panujące w tym czasie warunki atmosferyczne.
 
3.Nad bezpieczeństwem zawodników będzie czuwała Ochotnicza Straż Pożarna oraz Malta Służba Medyczna. 
 
4. Na trasie biegów nie będzie stanowisk nawadniających. 
 
5.Organizator nie odpowiada za rzeczy zagubione w trakcie imprezy sportowo-rekreacyjnej.
 
6.Każdy uczestnik biegu zobowiązany jest do umieszczenia numeru startowego z przodu na wysokości klatki piersiowej pod karą dyskwalifikacji.
 
7.Organizator zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia z każdym z uczestników wywiadu, robienia mu zdjęć filmowana na potrzeby reklamowe, promocyjne, wykorzystania w Internecie lub transmisjach radiowo-telewizyjnych oraz na inne potrzeby komercyjne.
 
8.Organizator zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego wykorzystania wszelkich zdjęć, materiałów filmowych i nagrań dźwiękowych przedstawiających uczestników biegu. Mogą one być wykorzystane przez organizatora poprzez umieszczenie na nośnikach typu CD-rom, DVD, w katalogach oraz mediach, na stronach internetowych, w gazetach i na wystawach, jak również na potrzeby promocyjno-reklamowe związane z działalnością prowadzoną przez Organizatora
 
9.Uczestnik biegu przy odbiorze numerku startowego na formularzu zgłoszeniowym wyraża zgodę i zezwala na wykorzystanie danych na potrzeby przesłania do uczestnika informacji o przyszłych imprezach sportowo-rekreacyjnych, a także na wewnętrzne potrzeby analityczne zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997r., Dz. U. nr 33, poz.883. Uczestnikowi przysługuje prawo wycofania tej zgody i może to zrobić w dowolnym momencie kierując korespondencje na adres Dom Kultury ul. Kościuszki 5, 34-220 Maków Podhalański.
 
10. Sprawy nie objęte regulaminem rozstrzyga Organizator

 

więcej »

2015-06-16

GMINNY KONKURS PLASTYCZNY "SUPER TATA"

 

Nagrody rozdane

 
Do konkursu złożonych zostało 119 prac wykonanych przez przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych działających na terenie gminy Maków Podhalański.   Zostały one zgromadzone na wystawie pokonkursowej, którą oglądać można w sali parkietowej Domu Kultury. Wśród tak wielu pomysłowo wykonanych dzieł Komisja Konkursowa dokonać musiała wyboru tych najciekawszych. Laureatami zostali:
 
KATEGORIA: MALARSTWO I RYSUNEK
 
 
GRUPA: PRZEDSZKOLAKI i KLASY "0"
 
I miejsce - Alicja Kudzia - ZS w Grzechyni
 
II miejsce - Oliwia Pawlus - ZS w Makowie Podhalańskim
 
III miejsce - Lena Ptaś -   ZS w Makowie Podhalańskim
 
Wyróżnienie - Zuzanna Stopka - Przedszkole "Domowa Melodia" w Kojszówce
 
Wyróżnienie - Michał Żyła - Przedszkole Sióstr Serafitek z Makowie P.
 
Wyróżnienie - Adam Porębski - Przedszkole Sióstr Serafitek z Makowie P.
 
 
 
GRUPA: KLASY I - III
 
I miejsce - Marta Guzik - ZS w Makowie Podhalańskim
 
II miejsce - Maksymilian Bogacz - ZS w Juszczynie
 
III miejsce - Szymon Mazur - ZS w Makowie Podhalańskim
 
Wyróżnienie - Kacper Holc – ZS w Juszczynie
 
Wyróżnienie - Dominik Kołodziej – ZS w Makowie Podhalańskim
 
 
 
GRUPA: KLASY IV - VI
 
I miejsce - Karolina Szczurek - SP w Żarnówce
 
I miejsce - Natalia Koper - ZS w Maków Podhalański
 
III miejsce - Sara Rydzyńska - ZS w Białce
 
Wyróżnienie - Natalia Pieron - SP w Żarnówce
 
Wyróżnienie - Natalia Rusin - ZS w Makowie Podhalańskim
 
 
 
FORMY PRZESTRZENNE
 
Wyróżnienie specjalne - Lidia Budzyń - ZS w Makowie Podhalańskim
 
Wszyscy młodzi artyści otrzymali nagrody rzeczowe właśnie w Dniu Ojca - 23 czerwca 2015r. podczas uroczystego otwarcia wystawy pokonkursowej.
 
 
 
 

więcej »

« poprzednia strona   [1] [2] [3] ... [5] [6] 7 [8] [9] ... [28] [29] [30]   następna strona »

Wejść : 6535388
Unikalnych : 5265525

Obecnie : 1
Zalogowanych : 0