:: RSS :: kontakt ::

Aktualności

2008-02-20

Gminny Przegląd Grup i Zespołów Kolędniczych

 

Dzięki gościnności ks. Dziekana Tadeusza Różałowskiego - proboszcza makowskiej parafii, odbył się w dn. 22 stycznia w STODOLE Gminny Przegląd Grup i Zespołów Kolędniczych. Zaproszenia do udziału w tym Przeglądzie zostały wysłane do Szkół i Przedszkoli naszej gminy. Ostatecznie udział w Przeglądzie wzięło 7 zespołów, w tym Grupa Kolędnicza mężczyzn z Juszczyna.


Po raz pierwszy w Przeglądzie wystąpiły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Smerfna Kraina” w Białce, które w 20 min. występie przedstawiły program „Mali pastuszkowie z Białki przybywają, dziś tu po kolędzie zaśpiewają”.

Maluchy z Białki pod opieką p. Anny Piergies bardzo ładnie się zaprezentowały i otrzymały od licznie zgromadzonej publiczności rzęsiste brawa. Pierwsze kroki sceniczne małych dzieci zawsze wywołują dodatkowe wzruszenia.

Po występie przedszkolaków prezentowały się zespoły ze szkół makowskiej gminy. Zespół Szkół w Makowie reprezentowała ok. 50 – osobowa grupa wokalno – instrumentalna NIEZAPOMINAJKI pod przewodnictwem p. Ewy Bukowiec. NIEZAPOMINAJKI przedstawiły inscenizację jasełek ze śpiewaniem kolęd w akompaniamencie gry na cymbałkach i fletach i za swój występ zespół otrzymał zasłużone brawa.


W dalszej części wystąpiły zespoły z Kojszówki i Wieprzca. Zespoły te reprezentowały najmniejsze szkoły naszej gminy, dlatego wystąpiły w kilkunastoosobowych składach. Zespół „Wesoła Paczka” z Kojszówki zaprezentował program „Kolędujmy wszyscy wraz” pod kierownictwem p. Marzeny Wątlikiewicz. Zespół z Kojszówki mobilizowany był dodatkowo obecnością swej p. dyrektor Lucyny Stanaszek.


Zespół „Allegro” z Wieprzca wystąpił pod kierunkiem p. Doroty Knapik w 14 – osobowym składzie, co stanowi ok. 25% uczniów szkoły. Zespół ”Allegro” prezentował mniej znane utwory kolędowe.

Oba zespoły uważnie obserwował niedawny proboszcz parafii Kojszówka – Wieprzec ks. Tadeusz Różałowski.

Jako ostatni szkolny zespół wystąpił Chór Zespołu Szkół w Juszczynie w ok. 50 – osobowym składzie pod kierownictwem p. Izabeli Zdebskiej. Zespół dopingowała obecność p. dyr. Marii Kardaś i innych nauczycieli z Juszczyna. Chór z Juszczyna przedstawił inscenizację jasełek z dużą ilością ładnie wykonanych kolęd. Za swój występ zespół otrzymał gromkie brawa. Uznanie chórowi z Juszczyna należy się także za to, że czekali do końca Przeglądu i na zakończenie zaśpiewali na sali dodatkowe kolędy.


Po zespołach szkolnych wystąpił Zespół Regionalny „Polana Makowska”, który prowadzi p. Monika Gigoń. Polana Makowska zaprezentowała wspaniałą inscenizację jasełek przy akompaniamencie kapeli Zespołu z licznymi elementami tanecznymi i ładnym wykonaniem śpiewu kolęd. Zespół wystąpił w strojach regionalnych co dodatkowo ubarwiło występ. Wykonawcy otrzymali zasłużone brawa. Szkoda tylko, że karnawał w tym roku jest tak krótki i Zespół Polana Makowska nie przedstawi tych jasełek szerszej publiczności.


Na koniec Przeglądu wystąpiła Grupa Kolędnicza z Juszczyna w programie” Kolędowanie z Gwiazdą”. Młodzi mężczyźni z Juszczyna zajęli pierwsze miejsce na Powiatowym Przeglądzie Grup i Zespołów Kolędniczych w Zawoi i będą reprezentować powiat na następnym szczeblu w Bukowinie Tatrzańskiej. Grupa ta przedstawiła tradycyjne kolędowanie z okresu przedwojennego. Wspaniała gwiazda, tradycyjne wiejskie stroje i oryginalne rekwizyty a przede wszystkim dynamiczne wykonanie kolęd ludowych autentyczną gwarą wzbudziły aplauz widowni. Nawet ks. Proboszcz – góral z krwi i kości był pod wrażeniem tego występu. Uczestnicy, widzowie i organizatorzy obiecali spotkanie za rok i większe rozpropagowanie tej wspaniałej imprezy.

« Powrót

Wejść : 6246587
Unikalnych : 5045902

Obecnie : 5
Zalogowanych : 0