:: RSS :: kontakt ::

Aktualności

2008-05-02

Ogólnopolski Plener Malarski pn. "Jan Paweł II w portrecie"

Ogólnopolski Plener Malarski pn. "Jan Paweł II w portrecie"

 

W dniach od 11 marca do 16 marca 2008 r. po raz pierwszy w Makowie Podhalańskim odbył się - mamy nadzieję, że nie ostatni - Ogólnopolski Plener Malarski pn. „Jan Paweł II w portrecie”.

Na plener przybyli zaproszeni artyści z Lublina, Tych, Jarosławia, Zgierza, Andrychowa, Raby Wyżnej. Maków Podhalański reprezentowała Katarzyna Biedrawa /jednocześnie członek Zarządu Babiogórskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury/. Celem projektu było wyłonienie obrazu dla Kościoła Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim.

 


Obraz taki powstał dla uczczenia III Rocznicy śmierci naszego umiłowanego papieża Jana Pawła II. Inicjatorem jego powstania był świeżo mianowany proboszcz makowskiej parafii ksiądz dziekan Tadeusz Różałowski. Formę i realizację projektu, przez zorganizowanie Ogólnopolskiego Pleneru pn. „Jan Paweł II w portrecie”, wymyślił i zorganizował Mieczysław Głuch rzeźbiarz, a zarazem prezes Babiogórskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Projekt poparł Burmistrz Gminy Maków Podhalański Pan Stanisław Pawlik.

 

 

Przez różne formy pomocy finansowej i organizacyjnej do zorganizowania pleneru przyczyniły się następujące instytucje i osoby: Fabryka Osłonek Białkowych w Białce, Spółdzielnia Pracy „Spólnota” w Białce, Bank Spółdzielczy w Jordanowie oddział w Makowie Podhalańskim, Stacja Benzynowa „Statoil” w Białce oraz Pan Józef Antosiak z Makowa Podhalańskiego, Państwo Anna i Bolesław Urbańscy z Grzechyni, Pan Henryk Bania z Makowa Podhalańskiego, oraz sekretarz Babiogórskiego Stowarzyszenia Twórców Kultury Juliusz Paweł Tatara. Ramę do obrazu wykonał Piotr Mieczysław Mazur. Na plenerze powstało 10 obrazów olejnych na płótnie. Podczas plebiscytu parafian w dniu 16 marca 2008 (niedziela palmowa), parafianie wybrali obraz dla Kościoła Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim wykonanym przez Panią Janinę Komorowską ze Zgierza koło Łodzi.

 

Na 1003 osoby głosujące obraz ten otrzymał 648 głosów. Dwa obrazy przekazano do kaplic w: Makowie Podhalańskim Dolnym oraz do Grzechyni. Pozostałe obrazy przekazano instytucjom i osobom wspierającym plener. Wszystkie obrazy poświęcił w dniu 17 marca 2008 o godz. 17.00 Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz.
Organizatorzy projektu gorąco dziękują parafianom makowskim za ogromne zainteresowanie i udział w plebiscycie. Dziękujemy również młodzieży szkolnej za zainteresowanie procesem tworzenia obrazów. Pedagogom szkół naszej gminy dziękujemy za sprawne zorganizowanie grup zwiedzających.

Babiogórskie Stowarzyszenie Twórców Kultury - Dorota Bilińska.

  

 

 

 

« Powrót

Wejść : 6246641
Unikalnych : 5045956

Obecnie : 3
Zalogowanych : 0